П`ятниця, 24.05.2019, 08:26

Вітаю Вас Гость | RSS

Головна » 2016 » Січень » 10 » Чотири відміни іменників
23:41
Чотири відміни іменників

Чотири відміни іменників

Чи помічали ви, що іменники при відмінюванні мають різні закінчення? Спробуйте поставити в орудному та родовому відмінках слова родина, батько, мати, дитя. Відчули різницю? Дійсно, з таким вибором можливих закінчень можна заплутатись. Саме тому потрібно вивчити відміни іменника. Їх всього чотири. Але тут потрібно розібратись. Давайте зробимо це разом.

Крок перший

Поставте іменник у називному відмінку однини.

Примітка! Якщо іменник множинний і не має форми однини, то він не може відноситись до жодної з відмін. Зверніться до словника, щоб переконатись у тому, що іменник множинний. Біля відповідного слова ви помітите скорочення мн., тобто множинний іменник.

Крок другий

Зверніть увагу на закінчення і визначте рід.

Якщо іменник чоловічого роду, то він відноситься до І або ІІ відміни.

Якщо жіночого, то це або І, або ІІІ відміна.

Іменники середнього роду представлені у ІІ та ІV відмінах.

Зауважте! Іменники спільного роду (староста) належать до І відміни.

А схематично це зобразити можна так:

Чоловічий

Жіночий

Середній

І, ІІ відміни

І, ІІІ відміни

ІІ, ІV відміни

 

Або так:

І відміна

ІІ відміна

ІІІ відміна

ІV відміна

Чоловічий, жіночий

Чоловічий, середній

Жіночий

Середній

 

Помітили? Кожний рід відноситься до двох відмін. Як же визначити до котрої саме?

Крок третій

Почнемо з найлегшого. Маємо два іменники – зоря і честь. Обидва іменники жіночого роду. Якщо слово закінчується на –а (-я) – це І відміна. Якщо закічення нульове – відміна ІІІ. Це дуже просто.

Запам’ятайте, що до ІІІ відміни традиційно відносять іменник мати.

Отже, визначили, що зоря – І відміни, честь – ІІІ.

Якщо слово чоловічого роду, то треба запам’ятати, що закінчення –а (-я) – це І відміна. Звернули увагу, що з жіночим родом було так само? Але іменники чоловічого роду можуть не мати закінчення (степ), або мати –о (батько). В такому разі вони відносяться до ІІ відміни.

Середній рід також не важко визначити. Адже? якщо при відмінюванні в слові з’являється суфікс –ат- (-ят-), то це ІV відміна. Всі інші випадки – ІІ. Але треба пам’ятати, що при відмінюванні вони не приймають суфіксів: село – села, сонце – сонця. Помітили, що вони також закінчуються на –о та –е? Це особливість іменників ІІ відміни.

Цікаво, що іменники ІV відміни можуть приймати також суфікс –ен-, але таких слів в українській мові залишилось всього три: ім’я – імені, тім’я – тімені, сім’я – сімені.

Знайте, що незмінювані іменники (лото, суфле), а також множинні (шахи, парфуми) і ті, що перейшли з інших частин мови (військовий, контрольна) не належать до відмін.

Чи все це, що потрібно знати про відміни?

Звісно ні, адже І і ІІ відміни поділяються на три групи – тверду, м’яку і мішану. Спробуйте здогадатись до якої групи належать слова і за яким принципом вони поділені.

Дорога, вода, батько, село, берег, син.

Яблуня, суддя, мрія, край, кінь.

Груша, вежа, паща, ніж, плащ, плече.

Переглядів: 259 | Додав: Соловйова | Теги: іменник